Portfolio

Pavel Kopp

Narozen 23.11.1940 v Plzni. Fotograf.
Původním povoláním je elektroinženýr, později obchodník a diplomat. Vystudoval České vysoké učení technické Praha, fakultu elektrotechnickou, obor filmové a televizní techniky /1963/. Zde se také podrobně seznámil s technickou stránkou fotografie /u prof. J. Šimka/.
Vážně fotografovat začal v r. 1967, hlavně ho zajímá živá fotografie.
V letech 1972 – 76 pracoval v Itálii, v Miláně, kde navázal kontakt se skupinou fotografů, soustředěných kolem galerie „IL DIAFRAMMA“. /Cesare Colombo, Lanfranco Colombo, Italo Zannier, Paolo Monti, Pier Berengo Gardin a další/.
Od r. 1974 je v kontaktu s Dr. Annou Fárovou z UPM, kdy napomohl k uspořádání výstavy Josefa Sudka v Miláně, s nímž se pak pravidelně stýkal až do jeho smrti.
V červnu 1975 uspořádal první samostatnou výstavu „Italské okamžiky“v budově Čs. Obchodního oddělení v Miláně.
Po návratu do vlasti v r. 1976 začíná systematicky fotografovat pražskou ulici se zaujetím pro hledání styčných bodů s italským prostředím.
Publikoval postupně v časopisech Fotografia Italiana, Revue fotografie, Československá fotografie, Mladý svět, Vita cecoslovacca, Tvorba, Kmen, Literární měsíčník, Scéna, Advanced Foto Video a dalších.
V r. 1983 měl v Malé Galerii ČS spisovatele v Praze první velkou domácí výstavu svých italských fotografií „Itálie je víc, než země, je to cit“ a tím navázal pravidelnou spolupráci s nakladatelstvím Československý spisovatel. Zde doprovázel svými fotografiemi sbírky básní Sandro Penna: Zvláštní radost žít /1986/ a V. Janovic: Most alchymistů /1989 s tématikou Karlova mostu/.
Od r. 1977 se pravidelně stýkal s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem a jejich spolupráce pak vyústila vydáním knihy italských fotografií „Chvilky s Itálií“ /1988/.
Následně bylo 30 jeho fotografií zařazeno do sbírek fondu Svazu českých fotografů.
V r. 1993 byla práce fotografa Pavla Koppa oceněna zařazením do Encyklopedie Českých a Slovenských fotografů /Asco, Praha 1993/.
V letech 1990 – 1994 pracoval znovu v Itálii jako diplomat na Velvyslanectví ČR v Římě.
V r. 2004 byly jeho vybrané fotografie vybrány do Zlatého fondu Národního musea fotografie v Jindřichově Hradci.
Již řadu let pracuje na projektu čs.-italských paralel, stejných situací v ulicích českých a italských měst. Tato výstava byla úspěšně prezentována i na fotofestivalu v Miláně a v Terstu, naposled i v kapli Italského kulturního institutu v Praze ,v lednu 2020 . V témže roce vystavil své italské fotky společně se slavným slovenským fotografem Karolem Kállayem pod názvem KOPP/KÁLLAY/ITALY na brněnském Špilberku. K 30. výročí sametové revoluce uspořádal výstavu NAŠE NORMALIZACE na žižkovské TV věži, kde také pravidelně vystavuje své cykly PRAHA MAGICKÁ a PRAHA MĚSTO MILOSTNÉ. V r. 2022 prezentoval ve Znojmě výstavu netradičních pohledů na toto město pod názvem ZNOJEMSKÁ ZRCADLENÍ.
Za své kulturní aktivity obdržel v r. 2015 děkovný dopis od českého ministra kultury a v r. 2020 pak Řád rytíře italské hvězdy od italského prezidenta.
Pavel Kopp je od r. 1985 členem Svazu českých fotografů /čl. číslo 13 743/.
Žije a pracuje v Praze.