Portfolio

Simona Jurášková

*1974 v Uherském Hradišti
Tulák a pozorovatel, fotografující pro radost z viděného.
Od raného (nasupeného) setkání s domácím rodinným fotografem, přes tajemnou temnou komoru ve strýcově garáži k prvnímu vlastnímu fotoaparátu (ruská Vilia) a nadšení ze zachycených okamžiků.
Cesty po světě, proměny míst důvěrně známých, setkání s rodinou, přátelská posezení, splněná přání, sdílení s jedinci stejně postiženými….zdánlivě bezcílné toulání za půvabem věcí obyčejných.
Inspirována strýcem Antonínem, cestou, prací Přemysla Koblice a Alfreda Stieglitze, nasazením Josefa Sudka, Janem E. Svatošem, divadlem, Pavlem Matelou a Karlem Koutským, obdivujíc kouzla světla, fotografie Ragnara Axelssona či Emily Medkové, podporována přáteli a usvědčována sebou.
Zaznamenáváno prostřednictvím fotoaparátů Vilia, Pentax ZX-50, Canon 600D, Zenit 3M, Nikon D7000, Nikon 810, Leica Q2 Monochrom, Hasselblad 500C a několika dalších zařízení, vč. mobilních telefonů.

Výstavy:
2013 Praha, Galerie Svatošova nakladatelství (Fotoklub Jana Svatoše)
2019 Praha, Švandovo divadlo („Kafkárium“)
2019 Kladno, Kladenské dvorky („A Bright Tie“)
2020 Praha, Topičův salon (Fotorenesance u Topičů)
2020 Praha, Art Francesco (FOTOKLUB Jana E. Svatoše)
2020 Peruc, Muzeum české vesnice („10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys“)
2021 Praha, Café Kamzík (PELMEL 2021)
2022 Kladno, Kladenské dvorky (“Intimus”)
2022 Praha, Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy (“Intimus”)
2022 Kvasice, Sokolovna (“10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys”)
2023 Praha, Ka Sha Fé (“Různými směry”)
2023 Praha, Městská knihovna v Praze, Pobočka Záhřebská („Divadelní Kafka“)
2023 Kladno, Kladenské dvorky („Barva klíčem“)

„Simona je umělkyně, která zachycuje fragmenty života osobitým způsobem, a to s odvahou jí vlastní, dokáže přitom dát význam věcem jen zdánlivě obyčejným, které by někdo přesel bez povšimnutí. Ke svému vyjádření upřednostňuje černobílou fotografii, která o to více dokáže nahlédnout pod povrch věcí a postihnout skrytou krásnou podstatu.
Poprvé jsem Simonu potkala na fotografickém workshopu Švandova divadla, kde nám, účastníkům, bylo umožněno vyzkoušet si divadelní fotografii, tedy zachytit zkoušku představeni Kafkárium. Simonino viděni světa bylo i v tomto případě jedinečné a založené na odkrývání na první pohled netušené skutečnosti. Utkvěla mi například „ruka položená na rukojeti hole, nohy trčící z postele do prostoru, či rozmazané kontury postav jakoby přicházející z jiného snového světa“.
Vysoce si na její tvorbě cením nesmírného vnitřního klidu, smyslu pro detail, nadhledu, jemné vstřícnosti, srdečnosti i schopnosti jít si svou cestou. Ostatně tyto vlastnosti jsou součástí i jejího přístupu k životu. Když se zadíváte na její díla, můžete příjemně plout na obláčku fantazie daleko od starostí každého dne
a vězte, že po přistání v realitě již váš svět zůstane pozměněný a obohacený.“

(Ivana Jungová Weinzetlová, novinářka)

kontakt: simona.juraskova@seznam.cz